رفتن به محتوای اصلی
 • علمی

  رویابینی خودآگاهانه؛ خوب یا بد؟

  ویراستار , سه شنبه، 7 بهمن 1399 0
  ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در طول یک جلسه سخنرانی یا حتی سر کلاس درس، چشمانتان سنگین می‌شود و رفته رفته به خواب می‌روید، اما ذهن شما به شدت فعال است و خودآگاهتان تا حدودی به حرف سخنران توجه می‌کند اما چطور ممکن است هم خواب باشید و هم بیدار؟
 • علمی

  نور آبی نمایشگر گوشی چگونه روی کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد؟

  ویراستار , سه شنبه، 7 بهمن 1399 0
  نور آبی صفحه نمایش گوشی می‌تواند موجب بهم ریختن چرخه خواب شود. از آن جایی که کم خوابی تاثیرات منفی جبران ناپذیری روی بدن می‌گذارد، باید به شدت از آن دوری کرد. کمبود خواب سبب تجزیه آهسته و پیوسته مغز می‌شود، در نتیجه تاثیر منفی نور آبی نمایشگر گوشی رو سلامت جسمانی ما، بسیار بیشتر از چیزی است که تصور می‌کنید!
 • علمی

  ابر هوش مصنوعی چه خطراتی برای انسان دارد؟

  ویراستار , سه شنبه، 7 بهمن 1399 0
  استیون هاوکینگ با توجه به پیشرفت این تکنولوژی بشر، به مردم این هشدار را داد که با رشد فناوری هوش مصنوعی که برخی از دانشمندان آن را با عنوان (ASl)معرفی کرده اند که احتمال دارد آغازگر تهدید بزرگی برای تمدّن انسانی و در نهایت به چالش کشیدن انها باشد این محقّق دلایل زیادی را برای نگرانی از این تکنولوژی در کنفرانس خود در لیسبون پرتغال مطرح کرد.
 • علمی

  رفع صدمات نخاعی با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی

  ویراستار , سه شنبه، 7 بهمن 1399 0
  به‌تازگی محققین و مهندسان دانشگاه مینه‌سوتا آمریکا، با کمک فناوری چاپ سه‌بعدی موفق به ابداع روش جدیدی برای درمان صدمات و آسیب‌های نخاعی شدند. در این روش محققین با تولید یک دستگاه چاپ سه‌بعدی جدید قادر خواهند بود تا افرادی که سال‌هاست از آسیب‌های نخاعی رنج می‌برند را درمان کرده و انجام امور را برای این بیماران سهولت بخشند.
 • علمی

  شکلات تلخ علائم افسردگی را کاهش می‌دهد

  ویراستار , دوشنبه، 6 بهمن 1399 0
  نتایج نشان داده است که مصرف شکلات تلخ تاثیر مثبتی بر خلق و خو و تسکین علائم افسردگی میگذارد. محققان دانشگاه لندن برای اولین بار توانستند ارتباط افسردگی با نوع شکلات مصرفی را مورد بررسی قرار دهند همچنین در این پروژه داده های 13,626 فرد بزرگسال را ارزیابی کردند و مصرف شکلات و علائم افسردگی شرکت کنندگان براساس پرسشنامه تکمیلی توسط آنان تحلیل شد.
 • علمی

  جراحی مغز با ربات جراح مغز تنها در دو دقیقه و نیم!

  ویراستار , دوشنبه، 6 بهمن 1399 0
  با توجه به اینکه جراحی مغز یکی از پیچیده¬ترین جراحی¬ها میباشد دانشمندان توانسته¬اند رباتی را بسازنند که یکی از قسمت¬های جراحی را که بسیار زمان زیادی میبرد در عرض دو دقیقه و نیم انجام دهند، البته باید گفت به دلیل رخداد خطاهای بسیار انسانی کارشناسان دانشگاه اوث دنبال راهی برای کم کردن این خطاها می باشند.
 • علمی

  چگونه گوشی به سرقت رفته را ردیابی و از اطلاعات آن محافظت کنیم؟

  ویراستار , دوشنبه، 6 بهمن 1399 0
  دزدیدن و گم کردن تلفن همراه آن هم در این گرانی بازار موبایل از بدترین و ناگوارترین اتفاقاتیست که می تواند برای بک نفر رخ بدهد. حال اگر چنین اتفاقی برای شما پیش آمد، برای پیگیری سریع و جلوگیری از به سرقت رفتن اطلاعات گوشی چه اقدامی باید انجام دهید؟
 • علمی

  چرا نباید گوشی‌ها را شبانه شارژ کرد؟

  ویراستار , دوشنبه، 6 بهمن 1399 0
  یکی از ویژگی های گوشی های هوشمند که امروزه بیشتر مردم را درگیر خود کرده است ارتباط با دوستان، خریدو فروش کالاهای مختلف و سایر کارهای دیگر میباشد به خاطر این موضوع همیشه ما را با مشکل بی شارژی رو به رو خواهد کرد این استفاده زیاد باعث شده تا نبود شارژ کافی، به مشکلی همه‌گیر در سراسر جهان تبدیل شود.
 • علمی

  استفاده از هوش مصنوعی برای حل مشکلات عصبی در آینده

  ویراستار , دوشنبه، 6 بهمن 1399 0
  به نقل از آسین ایج، امروزه هوش مصنوعی جدای از فناوری هایی همچون، خودروهای خودروان، تفسیر فایل های چندرسانه¬ای و.. بیشتر در زمینه پزشکی رو به پیشرفت است بطوریکه پزشکان کانادایی می¬گویند در آینده ای نه چندان دور قادر هستند از هوش مصنوعی برای شناخت دقیق اختلال های عصبی استفاده کنند،
 • علمی

  اولین عمل جراحی آنوریسم مغز به کمک ربات انجام شد

  ویراستار , یکشنبه، 5 بهمن 1399 0
  ربات ها به عنوان ابزارهای پیشرفته¬ امروزه در جراحی های مختلف به کار گرفته می¬شوند، مغز یکی از خطرناک ترین عضو برای این ابزارها تلقی می¬شد، تا اینکه با توسعه یک دستیار رباتیک توسط یکی از زیر مجموعه های زیمنس به نام Corindus انجام این عمل ها ساده تر از قبل شد، طبق گزارشات به دست آمده، تیمی از جراحان مغز و اعصاب بیمارستان تورنتو برای نخستین بار در یک عمل نیمه تهاجمی عصبی عروقی توانستند از این ربات که قیمتی ۱.۲ میلیون دارد، استفاده کنند.
 • علمی

  افزایش تمرکز با استفاده ازهدفون

  ویراستار , یکشنبه، 5 بهمن 1399 0
  به گفته محققان هدفون Mindset فعالیت مغز را برای کسب حداکثر بهره وری ذهنی تجزیه و تحلیل کرده است این هدفون با استفاده از فناوری نوروفیدبک، سیگنال های الکتروانسفالوگرافی (فعالیت الکتریکی مغز) را اندازه می گیرد و به کاربران این موقعیت را میدهد تا تمرکز پیدا کنند.
 • علمی

  ٨درصد افراد بی‌سواد کاربر اینترنت هستند

  ویراستار , یکشنبه، 5 بهمن 1399 0
  در طرح آمارگیری برخورداری خانوار ایرانی و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر شد وضعیت سواد، مدرک تحصیلی، محل استفاده کاربران از اینترنت و میزان استفاده آنها ثبت شد.
 • علمی

  واکسن سرطان ساخته شد

  ویراستار , دوشنبه، 22 دی 1399 0
  یک شرکت کوچک آمریکایی توانست واکسنی بسازد که با آشکارکردن سلول‌های سرطانی برای سیستم ایمنی بیمار، میتواند سرطان را درمان کند و طبق گزارش تارنمای روزنامه نیویورک تایمز، شرکت آمریکایی مورفوجنسیس که در حوزه توسعه و تحقیقات ژن و سلول درمانی فعالیت دارد، واکسنی برای سرطان ساخته که هم اکنون در مرحله آزمایشات بالینی به سر میبرد.
 • علمی

  چرا از پیامک ‌های تبلیغاتی خلاص نمی‌شویم؟

  ویراستار , دوشنبه، 22 دی 1399 0
  بسیاری افراد از دریافت پیامک های تبلیغاتی ناراضی هستند و حتی برخی از آنها با عمل کردن به دستور اپراتورها و قرار دادن آنها در بلاک لیست نیز مجدد تبلیغاتی را روی گوشی های خود مشاهده میکنند.
Subscribe to علمی