رفتن به محتوای اصلی
تکنولوژی

تکنولوژی Li Fi چیست ؟

0 8 بازدید
سه شنبه، 7 بهمن 1399

یکی از تکنولوژی های جدید که توسط اکوسیستم های جهانی رانده شده شکل گرفته، فناوری بی سیم تلفن همراه است که به جای فرکانس های رادیویی از نور استفاده میکنند. کلمه لای فای( Li Fi) به معنای وفاداری نور به کار میرود و در آینده آماده یکگارچه سازی با نسل 5G میباشد.

لای فای ها بسیار ساده هستند و بر خلاف فرکانس های رادیویی که به یکسری مدارها احتیاج دارند و گیرنده­های آنها پیچیده هستند، بسیار ساده میباشند. معمولاً در دستگاه های کم هزینه مانند مادون قرمز، دستگاه های کنترل از راه دور و.. استفاده میشود، LED ها هم نوع دیگری از ابزارها هستند که دارای قدرت بالا و سرعتی حدود 100 گیگابایت در  ثانیه میباشد.

لای فای در چه مکان هایی کاربرد دارد ؟

 

اپ لای فای

خانه هوشمند :

Li Fi این امکان را به کاربران  در خانه های هوشمند میدهد که یک ارتباط بی سیم و مطمئنی داشته باشند و با قرار گرفتن در زیر نور بتوانند به راحتی به اینترنت پرسرعت متصل شوند.

حل مشکلات شرکت های بی سیم ‏:

به دلیل محدودیت نداشتن استفاده از Li Fi میتوان آن را به هر دستگاهی متصل کرد. همچنین کم شدن انتشار امواج در دفاتر پرجمعیت به وسیله استفاده از این فناوری پیشرفته و نیز به کارگیری لای فای در کارهای روزمره، سمینارها و دسکتاپ از راه دور به همراه ویدئو را ، میتوان از پرکاربردترین ویژگی های این تکنولوژی دانست.

واقعیت مجازی :

با استفاده از Li Fi میتوانید، یک ارتباط بدون دخالت سیم و پرسرعت را تجربه نمایید. همچنین به وسیله ی آن میتوانید از محصولات واقعیت افزوده و واقعیت مجازی AR، VR بصورت امن استفاده کنید.

ارتباطات امن :

توجه داشته باشید که برای دسترسی به سیستم باید دارای یک سخت افزار حرفه ای باشید. ضمن اینکه با تعریف مکان دقیق ارتباطی یک نقطه، دستیابی به این تکنولوژی  را ایجاد میکنید. همچنین هر شرکت میتواند با استفاده از نور امنیت ارتباط بی سیم خود را افزایش دهد.

حمل و نقل مطمئن :

بخاطر ایده آل بودن فناوری Li Fi و سرعت فوق العاده آن، میتوان  از آن برای تقویت ارتباطات بی سیمی در اتومبیل های خودران استفاده کرد همچنین از مزیت­های دیگر این تکنولوژی به کارگیری آن برای شکل دهی زیربنای حمل ونقل ها میباشد.

صنعت 4.0 :

فناوری Li Fi این توانایی را دارد که در محیط های صنعتی، بر زمان واقعی آنها بدون نیاز به مسائل دیگر و تداخل با تکنولوژی RF نظارت داشته باشد.

مزایای LiFi نسبت به شبکه های دیگر:

  • سرعت بیشتر نسبت به Wi Fi
  • از فرکانس های رادیویی تا 1000 برابر قوی تر میباشد.
  • دخالت نداشتن امواج از همسایه های اطراف
  • نفوذ نداشتن امواج رادیویی
  • جلوگیری از سوءاستفاده
  • نسبت به نگه داشتن داده ها امن تر است.
  • معمولاً در محیط هایی مانند هواپیماها و بیمارستان ها بیشتر کاربرد دارند و در دستگاه های الکترونیک تداخلی به وجود نمی­آورد.

LiFi می تواند چالش های RF را برطرف کند

سرعت و پهنای باند

این تکنولوژی برای گوشی های تلفن همراه سرعتی با بسترGbps  فراهم میکند و نسبت به نسل های بعدی پهنای باند بی­سابقه ای را ارائه خواهد داد.

قابلیت اطمینان

ازلحاظ امنیت داشتن باید گفت که Li Fi از قابلیت اطمینان بیشتری برخوردار است و حتی اجازه دخالت امواج دیگر را نمیدهد و 1000 برابر تراکم داده توسعه چشمگیری پیدا کرده اند.

زمان تاخیر کم

از لحاظ تاخیر باید گفت که Li Fi نسبت به Wi Fi زمان کمتری را دارد و بصورت خودکار میتواند برنامه های واقعیت مجازیVR  و افزوده  ARرا اجرا نماید.

امنیت

فناوری Li Fi تمام کنترل های اضافی را در دسترس شما میگذارد چرا که میتواند مکان دقیق شما را ردیابی و تایید هویتتان را به کاربر ارائه دهد دقت داشته باشید که نور فقط میتواند در محیط فیزیکی قرار بگیرد.

بومی سازی

نور هر Li Fi دارای یک AP آی پی منحصر به فرد هست طوریکه وقتی در محیط مجازی قرار میگیرد به آسانی میتواند جایگزین شبکه شود.

تداخل رایگان

یکی دیگر از ویژگی های استفاده از Li Fi در محیط های مانند مراکز پزشکی، هواپیماها و نیروگاه ها می باشد، بخاطر اینکه امواج رادیویی یا همان RF در برخورد با سایر دستگاه ها مانند میکروفن، گوشی های بی سیم  بسیار آسیب پذیر میباشند. ولی تکنولوژی لای فای، به دلیل دخالت کم  و یا حتی نبود تداخل میتوانند تاثیر بسزایی در محیط های ذکر شده داشته باشند.

مشکلات تکنولوژی لای فای

Li Fi هم مانند سایر ابزار دیگر دارای عیب و نقص هایی میباشد. حتی برخی از افراد ممکن است تصور کنند ،که تکنولوژی لای فای با سرعت 224گیگابیت در ثانیه Wi Fi را در طوفان خود غرق میکند. امّا باید گفت که این فناوری هم دور از مشکل نیست که از جمله آنها: رد نشدن سیگنال های Li Fi از دیوار میباشد یا اینکه برای متصل شدن به این سیستم حتماً باید در قسمت های مختلف خانه چراغ های LED بکار رفته باشد و به مرتب در طول روز روشن باشند به همین خاطر در محدوده هایی که کمبود لامپ دارند با سرعت پایین Li Fi روبه رو هستند.

تکنولوژی Li Fi چیست ؟

یکی از تکنولوژی های جدید که توسط اکوسیستم های جهانی رانده شده شکل گرفته، فناوری بی سیم تلفن همراه است که به جای فرکانس های رادیویی از نور استفاده میکنند. کلمه لای فای( Li Fi) به معنای وفاداری نور به کار میرود و در آینده آماده یکگارچه سازی با نسل 5G میباشد.

با تکنولوژی‌های برتر ۳۰ سال آینده آشنا شوید

با توجه به اینکه امروزه همه¬ی کشورها، در حال پیشرفت در زمینه فناوری هستند، کارشناسان توانسته اند تکنولوژیهای جدیدی را از جمله: شهرهای هوشمند، اینترنت اشیاء، ارزهای دیجیتال، خودروهای خودران و بلاک چین که در 30 سال آینده زندگی افراد را در جنبه های مختلف تحت تاثیر قرار میدهد را شناسایی و منتشر کنند

شبکه 5G در برابر انواع حملات آسیب پذیر است

اینترنت 5G از ویژگی های بیشتری نسبت به نسل قبلی خود یعنی 4G برخوردار است، از جمله خصوصیات برتر آن میتوان به امنیت شبکه اشاره کرد، نسل جدید ارتباطات موضوعی می¬باشد که همانند امنیت، نسبی بوده و نمیتوان با اطمینان آن را بستری امن دانست، همچنین محقّقان 11 اکسپلویت در این شبکه پیدا کردند که میتوان برای نظارت و ایجاد اختلال از آنها استفاده نمود

نگاهی به اینترنت TD-LTE در مقایسه با ADSL و دیتای موبایل

در حال حاضر کاربران ایرانی سومین دهه از نسل اینترنت در ایران را تجربه می¬کنند طبق گزارشات از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم اکنون بیش از 62 میلیون کاربر ایرانی از اینترنت موبایل یا پهن باند سیار و حدود 9 میلیون و 57 هزار مشترک از پهن باند ثابت استفاده می¬کنند، زیاد شدن تعداد کاربران و نوع مصرف انها نشان دهنده انتخاب آنها از روش های دسترسی به اینترنت است.

افزودن دیدگاه جدید