رفتن به محتوای اصلی
آموزش

راهنمای انتخاب مودم برای افراد مبتدی

0 5 بازدید
سه شنبه، 7 بهمن 1399

جهت اتصّال به اینترنت و برخورداری از خدمات آن نیازمند یکسری ابزار و ادواتی هستیم که دستگاه مودم یکی از آنها میباشد، در این ‏مقاله در خصوص این وسیله، انواع مختلف و عملکردهای آن صحبت خواهیم کرد. ‏

در گذشته به هنگام اتصال برخی قطعات به کامپیوتر و یا نصب برخی برنامه‌ها درون آن، دچار ناامیدی، عصبانیت و سردرگمی میشدیم زیرا نمیدانستیم در حال نصب چه چیزی هستیم و یا آن قطعه کامپیوتری چیست و به چه علت به آن نیاز است اما باید گفت تنها دلیل انجام این کارها تأکید فروشنده این قطعات و مرکز خدمات رسان اینترنت بر لزوم انجام آنها به منظور بهره مندی از یک شبکه اینترنتی بود به همین دلیل سعی میکردیم این قطعه ها را خریداری کرده و با تلاش فراوان آنها را به کار بیندازیم به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا در این مقاله اطلاعاتی از این اجزاء را در اختیار شما قرار دهیم.

بهترین مودم‌های موجود

بسیاری از مودم ها ترکیبی از مودم-روتر هستند که در صورت خرید آن دستگاه آن یا کومبو نیازی به روتر نخواهید داشت.

 

مودم و عملکرد آن

مودم اینترنت

مودم، دستگاه کوچکی است که بسته به نوع سرویس اینترنتی که در مدنظرتان است میان کامپیوتر و محفظه کابل یا دیوار قرار می‌گیرد چنانچه از اینترنت دایال آپ  (dial-up) یا دی‌اس‌ال (DSL) استفاده می‌کنید، در این حالت مودم شما به دیوار وصل خواهد شد و در صورتی که کابل داشته باشید به محفظه جعبه کابل و یا کواکسیال (هم محور) متصّل میشود.

عملکرد مودم بصورتی است که اطلاعاتی ارسال شده را به شکلی که بتواند روی رایانه نشان داده شود انتقال میدهد، داده های کامپیوتری به صورت دیجیتال ذخیره میشوند و اطلاعاتی که از طریق خطوط تلفن بدست می­آیند امواج آنالوگی میباشند که مودم آنها را دریافت میکند و بعد از تبدیل به دیجیتال آنها را به کامپیوتر شما میفرستد.

به عبارت دیگر مودم ارتباط شما با اینترنت را ممکن میکند، بطوریکه میتوانید به تماشای فیلم بپردازید، ویدئوها را بارگذاری کنید، ایمیل های خود را چک نمایید همچنین بازی های اینترنتی انجام دهید و یا هر کار آنلاین دیگر.

 

انواع مختلف مودم

 در این قسمت به انواع مودم ها با توجه به سرویس شما میپردازیم:

  • کابلی ـ این مودم ها که از کابل های کواکسیال استفاده می‌کنند به این شکل که یک انتها به پشت مودم و انتهای دیگر به دیوار یا پشت محفظه کابل وصل میگردد که میتوان این نوع از اینترنت را به عنوان یک اینترنت «پرسرعت» در نظر گرفت.
  • DSL ـ دی‌اس‌ال می‌تواند یا به یک مودم خارجی (مانند کابلی اما با پریز ورودی متفاوت) و یا داخلی وصل شود؛ به این معنی که کامپیوتر شما از قبل دارای یک مودم داخلی است که از طریق خط تلفن به صورت خودکار شماره گیری می‌کند که در این نوع اینترنت برخلاف دایال آپ، میتوان همزمان از خدمات اینترنت و تماس تلفنی بهره‌مند شد.
  • Dial-Up ـ دایال آپ یکی از قدیمی ترین روش دسترسی به اینترنت که از خط تلفن شما جهت اتصال به مرکز خدمات اینترنت استفاده می‌کند که این مودم ها در مقایسه با انواع کابلی و DSL کندتر عملیات را انجام میدهند و در صورتیکه دارای یک خط تلفن باشید نمیتوانید به اینترنت دسترسی پیدا کنید.

 

نحوه انتخاب مودم

علاوه بر نوع ارتباط اینترنتی، شما باید در هنگام خرید مودم به سایر الزامات نیز توجه داشته باشید.

* سازگاری یا هماهنگی ـ آیا مودم مورد نظر با کامپیوتر شما (ویندوز، مک، لینوکس و غیره) سازگاری دارد؟ یا علاوه بر آن، آیا با نرم افزار کامپیوتر شما به عنوان مثال ویندوز 7، ویستا، ویندوز 10 و ... هماهنگی دارد یا خیر؟

* سرعتهای دانلود و آپلود ـ نکته قابل توجه دیگر اینکه سرعت دانلود، بارگیری، آپلود یا بارگذاری اطلاعات است زیرا این سرعتها از یک مدل به مدل دیگر تغییر خواهند کرد و یا حتی احتمال دارد این سرعت از یک مسیر (آپلود) به مسیر دیگر (دانلود) متفاوت باشد.

* میزان امنیت ـ در این مورد باید توج داشت که آیا مودم انتخابی ما یکسری ویژگی های امنیتی مانند(WPS)  راه اندازی محافظت شده وای فای، پروتکل امنیتی  (WPA/WPA2)دسترسی محافظت شده وای فای و پروتکل‌های رمزگذاری (WEP)حفظ حریم خصوصی بی سیم، (TKIP)پروتکل جامع کلید موقت که امنیت بیشتری نسبت به WPS دارد همچنین(AES) (  64یا 128 بیت) (استاندارد رمزگذاری پیشرفته) را میتواند پشتیبانی کند یا خیر؟

* اندازه مودم و گزینه‌های نصب و مونتاژ ـ توجه به بزرگ و کوچک بودن و هماهنگی مودم با کامپیوتر و سایر تجهیزات یکی دیگر از ویژگی های ضروری میباشد زیرا برخی از مودم‌ها قابلیت متصّل شدن به دیوار را دارند که باید دید با سلایق شما سازگاری دارد یا خیر؟

* قیمت ـ مودم‌ها قیمت های متفاوتی از نظر نوع اتصال، سرعت و ویژگی های دیگر دارند. اکثر افراد مودم های با قیمت متوسط را ترجیح می‌دهند و از انتخاب خود هم راضی میباشند.

سعس کنید زمانی را برای بازدید از سایتهای فروش و مرور ویژگی‌های مودم‌های مختلف در دسترس و نظرات متفاوت آنها اختصاص دهید، با توجه به اینکه مطالعه نظرات مثبت یا منفی نباید 100 در صد روی تصمیم شما تأثیر بگذارد، اما می‌توانید با مرور آنها به جمع بندی کلی دست یابید و به آنچه به طور معمول مورد رضایت یا عدم رضایت مصرف کنندگان قرار گرفته پی ببرید.

از الزامات دیگر،خرید مودم خود از مرکز خدمات رسان اینترنت میباشد زیرا حُسن این کار آن است که مودم خریداری شده از جمله تجهیزات آنها به شمار رفته و چنانچه با هرگونه اشکالی در نصب آن مواجه شوید به سرعت میتوانند به شما کمک کنند و یک جنبه منفی دیگر آن در مورد مودم‌هایی هست که از سوی این مراکز اجاره داده می‌شود زیرا به این دلیل مجبورید ماهیانه اجاره آن را پرداخت نمایید و پس از گذشت یکی دو سال از خدمات، به اندازه دو روتر پول پرداخت کرده و در صورت لغو قرارداد مجبورید مودم و هرگونه تجهیزاتی که اجاره کرده بودید را به این مراکز برگردانید.

SSL چیست و چگونه آن را نصب و فعال سازی کنیم؟

بسیاری از ما عبارت گواهی SSL را شنیده ایم، ولی اطلاعات کافی در رابطه با آن نداریم، در این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با این عبارت آشنا کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

چگونه گزینه Move to یا Copy to را به منوی ویندوز 10 اضافه کنیم؟

ویندوز 10 دارای عملکردی پنهان است که به شما اجازه می‌دهد با کلیک راست کردن روی یک فایل آن را به راحتی به به هر قسمتی از کامپیوتر که می خواهید انتقال دهید، ولی قبل از انجام این کار باید ویندوز خود را شخصی سازی کرده و برخی تغییرات را به آن اضافه کنید، توّجه داشته باشید که ابزار مورد استفاده برای این کار بسیار قوی هستند و در صورت بی توجهی می¬توانند برای سایر بخش ها مشکلاتی را به وجود بیاورند.

چگونه از آدرس ایمیل iCloud در اندروید استفاده کنیم

بسیاری از کاربران بر این عقیده¬اند که درصورت استفاده iOS به جای گوشی اندروید خود، دیگر نمی¬توانند از آدرس ایمیل آی کلاد خود استفاده کنند، در این آموزش قصد داریم به شما پیشنهاد استفاده از (Gmail) را بدهیم، با این حال اکثر اپلیکیشن‌های ایمیلی به شما اجازه‌ی ورود از طریق حساب کاربری آی‌کلاود را می‌دهند و می‌توانید به‌دلخواه یکی از آن‌ها را انتخاب کنید

آموزش کاهش حجم فایل پاورپوینت

فایل های پارپوینت ممکن است به دلیل وجود عکس، گیف، ویدیو، جدول و … حجم بالایی داشته باشند، آنلاک آیدی قصد دارد تا در این مقاله شما را با روش های مختلف این کار آشنا کند، در ادامه با ما همراه باشید.

افزودن دیدگاه جدید