رفتن به محتوای اصلی
خودرو

نشانگر سوخت خودرو چگونه کار می‌کند؟

0 8 بازدید
سه شنبه، 7 بهمن 1399

رانندگی در حالتی که نشانگر سوخت (گِیج بنزین) روی حالت خالی قرار دارد استرس زیادی را به وجود می آورد، اگر شما جزء آن دسته رانندگان کنجکاوی هستید که می‌خواهید بدانید چه مسافتی را می‌توان در این حالت پیمود، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آمپر سوخت

نشانگر سوخت به دلیل اینکه دقت بالایی ندارد باعث می­شود تا  رانندگان  در طول سال با پرداخت هزینه های زیاد مراجعه‌ی بیشتری به جایگاه‌های سوخت‌گیری داشته باشند، این مشکل زمانی برای رانندگان به وجود آمد که دریافتند این نشانگر با وجود وضعیت باک خالی همچنان مسافت قابل توجهی را می‌پیماید، برای درک این موضوع  و علّت یابی آن در ابتدا با ساختمان و اجزای تشکیل‌دهنده‌ی نشانگر سوخت آشنا شویم.

 

فرستنده

فرستنده، درون باک خودرو قرار دارد، اصلی‌ترین بخش آن یک شناور از جنس فوم بوده که به یک میله نازک فلزی که در انتهای آن یک مقاومت متغیر آویزان است متّصل می­باشد، مقاومت متغیر، یک وسیله الکتریکی برای تنظیم میزان جریان است، بدین صورت هرچه مقاومت بیشتر می­شود، جریان عبوری کاهش پیدا می­کند.

مقاومت متغیر در باک خودرو از یک ورق نازک با مواد مقاومت‌زا تشکیل شده که یک سر آن به میله‌ی شناور و سر دیگر آن به نشانگر وضعیت سوخت متّصل است، با بالا و پایین رفتن سطح سوخت در باک، میله‌ی شناور روی مقاومت جابه‌جا شده در نتیجه میزان مقاومت تغییر می‌کند، تغییردر میزان مقاومت، سبب تغییر میزان جریان الکتریکی ارسالی به نشانگر می­شود، در این حالت راننده متوّجه جابه‌جایی نشانگر سوخت روی صفحه‌ی کیلومتر شمار خود خواهد شد.

فلوتینگ

دقت پایین مکانیزم ساختاری باعث می­شود تا نشانگر سوخت خودرو بعد از سوخت­گیری همچنان در طول مسیر وضعیت باک را پر نشان دهد، برای خارج شدن از این حالت باید آن را از غرق شدگی خارج کرد تا سطح سوخت به‌قدری پایین بیاید که سبب جابه‌جایی شناور به سمت پایین شود.

ساختار آمپر سوخت

وقتی باک خالی می­شود، شناور سوخت به کف باک نمی‌چسبد و همیشه فاصله‌ای اندک میان کف باک و شناور باقی می‌ماند که این امر وضعیت نشانگر باک خالی و پیمایش مسافتی نسبتاً طولانی تا خاموش شدن خودرو را توضیح می‌دهد، باک های سوخت امروزه در خودروهای جدید از جنس پلاستیک بوده و طوری طراحی می‌شوند که بتوانند در فضاهای محدود مثل اطراف بدنه یا فریم جا بگیرند، به همین دلیل هنگامی‌که نشانگر سوخت وضعیت نیمه را نشان می‌دهد، ممکن است میزان حقیقی سوخت در باک کمی بیشتر یا حتّی کمتر از نصف حجم باک باشد، بطورکلی شکل ظاهری باک­ها را میتوان یکی از عوامل کم دقتی مکانیزم نشانگرهای سوخت دانست.

 

نشانگر

نشانگر وسیله­ای مشابه فرستنده می­باشد، همانطور که گفته شد مقاومت دور یک ورق نازک از جنس بی متال پیچیده شده که درنهایت جریان عبوری از فرستنده و مقاومت متغیر که یک طرف آن به مقاومت متغیر و سوی دیگر به عقربه‌ی نشانگر بنزینمتّصل است، به این ورق میرسد.

ورق بی‌متال از اتّصال دو فلز غیرهم‌جنس که هر کدام یک ضریب انبساط حرارتی دارند، ساخته شده است، با افزایش میزان مقاومت در مسیر جریان، حرارت ناشی از جریان کاهش می­یابد، در نتیجه ورق بی‌متال خنک شده و به دلیل اختلاف ضریب انبساط حرارتی این ورق از حالت خمیده خارج  می­شود، با صاف شدن ورق، نشانگر سوخت از «حالت باک» پر به سمت «باک خالی» حرکت می‌کند.

نشانگر آمپر

وقتی ورق بی متال گرم می­شود، به دلیل اختلاف ضریب انبساط حرارتی کمی انحنا پیدا می­کند و همین حالت فیزیکی نشانگر سوخت را به حرکت در می­آورد که این کاریکی از کاربردهای جالب این وسیله‌ی ساده به شمار می­رود.

 

نشانگرهای سوخت مجهز به ریزپردازنده

آمپر سوخت خودرو

در بعضی از خودروهای مدرن برای نشان دادن میزان دقیق سوخت موجود در باک، جریان به جای ارسال مستقیم به سمت ورق‌ بی‌متال و نشانگر سوخت، به یک ریزپردازنده منتقل می‌شود، سپس این ریزپردازنده ها بعداز مقایسه میزان جریان با مقادیری که از قبل مشخص شده، یک سیگنال به ریزپردازنده ای که در داشبورد قرار دارد به منظور تغییر وضعیت نشانگر سوخت می­فرستند.

این ریزپردازنده ها می­توانند با مقایسه‌ی موقعیت شناور (از طریق میزان جریان الکتریکی) با یک منحنی کالیبراسیون که بر اساس موقعیت شناور و حجم سوخت باقی‌مانده در باک رسم شده، خطای رایج را کاهش دهند، در این سیستم ها یک چراغ هشدار وجود دارد که در صورت پایین رفتن میزان سوخت از حد معینش، روشن می­شود.

یکی دیگر از مشکلات موجود، اندازه گیری دقیق میزان سوخت در باک است، معمولاً این حالت زمانی رخ می­دهد که خودرو در شیب یا پیچ در حرکت باشد، در این وضعیت، سوخت با حرکت به یک سوی باک، سبب تغییر وضعیت شناور می­شود، برای حل این مشکل، خودروهای مجهز به ریزپردازنده می­توانند تا حدی این خطا را اصلاح کنند، برای انجام این کار ریزپردازنده به‌جای واکنش لحظه‌ای به تغییرات موقعیت شناور، میانگینی از موقعیت‌های آن را در طول بازه‌ی زمانی خاصی محاسبه می‌کند.

پیمایش هر خودرو پس از روشن شدن چراغ بنزین چند کیلومتر است؟

رانندگان معمولاً زمانیکه چراغ صفحه پشت آمپر خودروشان روشن می­شود احساس نگرانی می­کنند، زیرا ماندن در جاده­ای با مسافت طولانی بسیار دلهره­آور است، اما اگر بدانید که هر خودرو بعد از روشن شدن چراغ بنزین چند کیلومتر می­پیماید، اندکی امیدوار خواهید شد، در ادامه با بررسی این موضوع همراه آنلاک ایدی 24 باشید.

نشانگر سوخت خودرو چگونه کار می‌کند؟

رانندگی در حالتی که نشانگر سوخت (گِیج بنزین) روی حالت خالی قرار دارد استرس زیادی را به وجود می آورد، اگر شما جزء آن دسته رانندگان کنجکاوی هستید که می‌خواهید بدانید چه مسافتی را می‌توان در این حالت پیمود، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عمر باتری خودروهای الکتریکی چقدر است؟

خودروهای الکتریکی به خاطر اینکه قطعات متحّرک کمتری نسبت به پیشرانه‌ی احتراق‌داخلی دارند همچنین از جعبه‌دنده‌های تک‌ سرعته استفاده می­کنند، در مقایسه با ماشین های بنزین سوز ساده­تر به نظر می­رسند، اما مسئله­ای که بیشتر افراد به ویژه 46 درصد خریداران را درگیر خود کرده و باعث می­شود در خرید این خودروها عجله نداشته باشند، باتری آنهاست،

معرّفی تویوتا ای-ریسر کانسپت ، با خودروهای اسپرت در آینده آشنا شوید

تویوتا یک شرکت خودروسازی ژاپنی است که در نمایشگاه توکیو 2019 توانست برخی محصولات خودش را به نمایش بگذارد، ای-ریسر کانسپت (Toyota e-Racer) یکی از سوپرایزهای این شرکت به عنوان خودروهای اسپرت در آینده می¬باشد که در ادامه به معرّفی آن خواهیم پرداخت.

افزودن دیدگاه جدید