رفتن به محتوای اصلی
علمی

بدن شما واقعا هر ۷ سال یک بار نو می‌شود؟

0 9 بازدید
سه شنبه، 17 دی 1398

تصور کناررگذاشتن یک نسخه قدیمی از خود بعد از7 سال و تبدیل به یک انسان نو شدن امکان پذیر نخواهد بود و جز افسانه چیز دیگری نیست چرا که حتی این مدت زمان بطور تقریبی هم طول عمر یک سلول نمیتواند باشد.

تولّد سلول

این مقاله فرایند تولید یک سلول و جایگزین شدن آن با سلول جدید همچنین مدت زمان عمر آن را بیان خواهد کرد، در ابتدا سلول بدن والد شما در طیّ فرایندی تحت عنوان «میتوز» به دو سلول با نام سلول های دختر تقسیم میگردنند که در واقع اینها یک نسخه کپی از سلولهای اول میباشند.

بدن شما را سلول های ویژه ای تشکیل داده است که برگرفته از سلول های بنیادی هستند این سلول ها در عین کم بودن تعدادشان اما این توانایی را دارند که یک نسخه کپی از فرایند میتوز را تهیّه و داشته باشند همچنین قابلیت تولید سلول های تخصصی را که شامل عصبی و خونی میباشند و امکان کپی از خود ندارند را میتوان از دیگر ویژگی های آن به حساب آورد.

ممکن است برخی از افراد از نام مرگ حالت خوشی نشان ندهند اما در واقع باید گفت مرگ سلولی یک امرضروری به حساب می­آید که طی آن سلول های خشک و چروک از بین میروند و سلول های جدید شکل میگیرند برای مثال یک کودک در دوران جنین تمام انگشت های پا و دست آن بهم چسبیده بوده اند سپس برای جدا شدن و ایجاد فاصله بین آنها باید یکسری سلول ها میمردند تا این اعضاء شکل واقعی به خود میگرفتند و بدانید که برای سلول ها انواع مختلفی از مرگ وجود دارد.

Cellular differences

تفاوت‌های سلولی

عمر سلول های بدن شما با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال سلول هایی که در معده وجود دارند به دلیل تماس با اسید معده هر دو روز یکبار مجدّد تولید میشوند اما در مقابل برای پوست به خاطر اینکه به عنوان محافظ برای بدنمان به حساب می­آیند باید شکل گیری انها دقیق تر انجام شود که معمولاً هر دو یا سه هفته یکبار از نو تشکیل میگردند.

سایر سلول های بدن زمان متفاوتی دارند که گلبول های قرمز به مدت4 ماه، گلبول های سفید از چند روز تا بیش از یک هفته، سلول های چربی که عمر طولانی بطور میانگین حدود 10 سال و سلول های استخوانی به مدت 10سال دوام دارند و پس از آن مجدّد تولید میشوند.

اگر ۱۰ سال، برای تازه شدن سلول ها به نظرتان زمان خیلی طولانی میباشد، پس بد نیست که موارد دیگر را هم بشنوید! سایر قسمت‌های بدن شما به‌ اندازه خودتان قدمت دارد برای مثال، شما فقط یک ‌بار صاحب مغز می‌شوید و سلول‌های عصبی در تمام طول عمر دوباره شکل نمی­گیرند اگرچه مطالعات اخیر نشان داده است که سلول‌های مغز در هیپوکامپ، به عنوان بخش مسئول حافظه می‌توانند دوباره رشد کنند یا مینای دندان هرگز جایگزین نمی‌شود و لنزهای چشم هم همیشه با همان قدمت با شما خواهند ماند.

بدن شما از سلول‌های مختلفی تشکیل‌ شده است که هرکدام وظیفه و طول عمر متفاوتی دارند همانگونه که در یک خودرو به تعویض لاستیک بیشتر از تغییرات دیگر نیاز میباشد، نو شدن سلول ها هم در برخی از قسمت‌های بدن شما زودتر از بقیه انجام میشود با این‌حال، حتی بعد از این همه جایگزینی و تازه شدن سلول ها باز شما هرگز به‌طور کامل نو نمی‌‎شوید چرا که وقتی نوبت به سلول‌های ویژه‌ می‌رسد، آن‌ها عملاً تا آخر عمر با شما هستند و هرگز عوض نمی‌شوند.

برچسب‌ها علمی

رویابینی خودآگاهانه؛ خوب یا بد؟

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در طول یک جلسه سخنرانی یا حتی سر کلاس درس، چشمانتان سنگین می‌شود و رفته رفته به خواب می‌روید، اما ذهن شما به شدت فعال است و خودآگاهتان تا حدودی به حرف سخنران توجه می‌کند اما چطور ممکن است هم خواب باشید و هم بیدار؟

نور آبی نمایشگر گوشی چگونه روی کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد؟

نور آبی صفحه نمایش گوشی می‌تواند موجب بهم ریختن چرخه خواب شود. از آن جایی که کم خوابی تاثیرات منفی جبران ناپذیری روی بدن می‌گذارد، باید به شدت از آن دوری کرد. کمبود خواب سبب تجزیه آهسته و پیوسته مغز می‌شود، در نتیجه تاثیر منفی نور آبی نمایشگر گوشی رو سلامت جسمانی ما، بسیار بیشتر از چیزی است که تصور می‌کنید!

ابر هوش مصنوعی چه خطراتی برای انسان دارد؟

استیون هاوکینگ با توجه به پیشرفت این تکنولوژی بشر، به مردم این هشدار را داد که با رشد فناوری هوش مصنوعی که برخی از دانشمندان آن را با عنوان (ASl)معرفی کرده اند که احتمال دارد آغازگر تهدید بزرگی برای تمدّن انسانی و در نهایت به چالش کشیدن انها باشد این محقّق دلایل زیادی را برای نگرانی از این تکنولوژی در کنفرانس خود در لیسبون پرتغال مطرح کرد.

رفع صدمات نخاعی با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی

به‌تازگی محققین و مهندسان دانشگاه مینه‌سوتا آمریکا، با کمک فناوری چاپ سه‌بعدی موفق به ابداع روش جدیدی برای درمان صدمات و آسیب‌های نخاعی شدند. در این روش محققین با تولید یک دستگاه چاپ سه‌بعدی جدید قادر خواهند بود تا افرادی که سال‌هاست از آسیب‌های نخاعی رنج می‌برند را درمان کرده و انجام امور را برای این بیماران سهولت بخشند.

افزودن دیدگاه جدید