رفتن به محتوای اصلی
علمی

جاه‌طلبی بزرگ انسان؛ ساخت شهر روی اقیانوس!

0 34 بازدید
سه شنبه، 17 دی 1398

با شنیدن خبر‌های نگران کننده‌ مانند گرم شدن زمین، افزایش آلودگی‌های محیط‌زیست، تغییرات شدید آب و هوایی، وجود زمین لرزه ها  و سیل‌هایی ترسناک و حتی خسته و کسل شدگی زندگی برخی از افراد بر روی کره زمین سبب گردیده  تا تعدادی  از دانشمندان و معماران به فکر ساختن شهرهایی در وسط اقیانوس ها بیفتند که از نظر آنها در آینده زندگی بشر توسط اب ها احاطه خواهند شد.

در چند سال گذشته شاهد خبرهایی از ساخت شهرهای شناور روی آب بوده ایم که با توجه به خبر آخری که از فرانسه بدست رسیده این کشور تصمیم دارد که تا سال 2025 شهرهایی را برای مشتریان روی اقیانوس آرام بسازد که در این مقاله ما قصد داریم شما را با پروژه بزرگ «لیلی پد» آشنا کنیم تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب نمایید، جالب است بدانید که پژوهش گران این شهرها با هدف ساده کردن زندگی انسانها دست به همچین طراحی زده­اند.

Lily Pad Project

ماجرای پروژه لیلی پد از کجا شروع شد؟

باید گفت که ایده ساخت شهرهای شناور برای اولین بار توسط فردی بنام «وینسنت کالبوت» Vincent Callebaut یک معمار بلژیکی مطرح گردید، بسیاری از معماران بر این تلاش بودند که با توجه به پاسخگو نبودن راه حل های معمولی برای حوزه شهری همچنین رورویایی با مشکلات زیست محیطی طرحی را برای جلوگیری از این چالش ها ارائه دهند و سرانجام طیّ جلسه های متعدّدی که برگزار شد توانستند پروژه ای را تحت عنوان لیلی پد یا همان زنبق عظیم الثه معرفی نمایند که البته نیازمند تجزیه و تحلیل های فراوانی بود.

از ویژگی های این شهر میتوان به محدود نبودن زمین برای ساخت و ساز، خودکفا و شناور بودن روی آب، استفاده از نیلوفرهای آبی ویکتوریا در نمای بیرونی، قابلیت داشتن جمعیت 50 هزار نفری، پوشیده شدن جنس بدنه شهرها با الیاف پلی استر و لایه دی اکسید تیتانیوم که توانایی واکنش  نشان دادن به اشعه ماوراء بنفش و تصفیه هوا با جذب آلودگی ها را دارد همچنین قرار گرفتن این شهرها  نزدیک به سواحل یا هرجای دیگر، ثابت نبودن و قابلیت جابه جا شدن آنها از دیگر مزیت های این پروژه میباشد.

آشنایی با طراح جوان شهر شناور

Vincent Callebaut

ذهن یک معمار خلاّق با نام وینسنت کالبوت با داشتن سن 43 سال برای ابداع طرح های خلاقانه هیچ محدودیتی نخواهد داشت، بطوریکه او در سال 2000 میلادی توانست موفق به کسب جایزه ممتاز معماری «رنه سرور» به منظور دفاع از پایان نامه خود از انستیتو ویکتور هورتا در شهر بروکسل شود و در راستای رشد و توسعه خود با ارائه طرح های فوق العاده در سال 2001 جایزه معماری «ناپلئون گادشارل» را از آن خود کرد.

این شخص با رقابت در  «لذّت­های معماری نوین»  توانست به عنوان بهترین فینالیست شناخته شود و موفّق به دریافت جایزه نخست بخاطر ارائه 12 طرح عالی در جامعه فرانسوی بلیژیک شد، کالبوت فعالیت های خارق العاده خود را به منظور توسعه  درازمدت طولانی شهرهای دریایی از طریق رویکردهای واقع گرایانه خود و ترکیب آنها  با زیست شناسی و فناوری های اطلاع رسانی محدود ساخت و به همین دلیل او را به عنوان پایه گذار این تحقیق میشناسند البته وی بیان کرد که تا موقع دستیابی به یک شهر کامل و بدون نقص هیچ گونه اطلاعاتی را در اختیار دیگران نخواهد گذاشت.

ساخته شدن اولین شهر شناور تا سال 2100

The first floating city

بر اساس خبرهایی که در زمینه «پروژه لیلی پد» به دست برخی از کشورها رسید بعضی از آنها از جمله دبی و هلند تصمیم گرفتند که با مشارکت یکدیگر ایده شهرهای شناور با نام «پروژه شناور سبز» را در کنار جاذبه های گردشگری خود قرار دهند بصورتیکه این دو کشور با بررسی هزینه ها­ی ساخت و نگهداری آن و تمام ارزیابی ها برای امنیت داشتن این شهرها اعلام کردند که در سال 2100 با طراحی یک شهر دریایی به شکل برگ گل زنبق عظیم الجثه  به این پژوهش خاتمه خواهند داد که البته باید گفت احتمال اینکه افراد متوجه زیبایی آن نشوند وجود دارد به همین خاطر تنها به عنوان یک جاذبه تفریحی مسافران میتوانند با عبور کردن به وسیله هواپیما طبیعت زیبا و فوق العاده آن را مشاهده کنند.

ویژگی‌های منحصربه فرد شهر‌های دریایی

Marine towns

طراحان این پروژه، تلاش کردند تا تمام انرژی‌های لازم در این شهر را از طریق انرژی خورشیدی، باد و برق آبی تامین سازنند و این شهر را بسیار پاکیزه و خالی از هرگونه عامل آلوده کننده محیط زیست نگهداری نمایند، طبق آخرین بررسیها، وسعت این شهر شناور بسیار زیاد خواهد بود  ولی  میتوان یکی از نگرانی های احداث این شهر شناور را بروز خسارت‌های احتمالی به هنگام توفان‌های دریایی دانست که احتمال دارد به این شهر صدماتی را وارد کند یا حتی آن را به زیر آب فرو ببرد، البته کارشناسان توانسته اند با ارائه طرح هایی این شهر را در مقابل امواج 40 تا50 فوتی و یا توفان های شدید و گربادهای دریایی مقاوم سازند که البته باید گفت تا عملی شدن این ایده مسیری طولانی در پیش است بطوریکه ممکن استتغییراتی در این راستا در مورد ایمنی شهرها رخ دهد.

کشور امارات امید دارد که شهر شناور دبی علاوه بر آن‌که به محلّی برای سکونت شهروندان کشور خود و شهری گردشگری برای جذب گردشگران تبدیل می‌شود در کنار آن نیز به مکانی تجاری و لنگرگاهی کمکی برای برخی کشتی‌ها نیز مبدل گردد کارشناسان و طراحان ایده ساخت قایق‌های تفریحی را نیز در ذهن خود دارند تا با شناور شدن روی سطح آب اقیانوس‌ها و دریاها، علاقه‌مندان به حضور در چنین خانه‌هایی را به نزدیکی آن‌ها انتقال دهند.

توجه داشته باشید که سیستم های  حرکتی که روی آب قرار دارند غیر آلاینده میباشند و انرژی خود را از خورشید تامین می­نمایند همچنین صفحات خورشیدی که وظیفه جمع آوری و ذخیره این انرژی را دارند در لایه پوستی شکلی قرار گرفته­اند و در سراسر قسمت های قایق ها کشیده شده­اند، اما با این حال جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا در روزهایی که آفتاب وجود ندارد و به ویژه در روزهای ابری این انرژی حرکتی به وسیله باتری های ویژه تامین میشوند.

محقّقان این طرح بر این عقیده هستند که  به واسطه شکل خاصی که این خانه‌ها دارند، می‌توان مجموعه‌ای از آن‌ها را در یک نقطه خاص از بستر یا میانه عمق دریا‌ها احداث کرد که هر کدام از این خانه‌های زیرآبی، ظرفیت شش نفر را خواهند داشت که البته افراد داوطلب زندگی در این خانه‌ها پس از سپری کردن دوره‌های آموزشی خاص، آماده سفر به آن‌ها خواهند شد با این حال، خانه­ها با مدل های مختلفی طراحی میشوند که برخی از آن‌ها  حتی تا پنج طبقه هم ارتفاع دارند، و دیزاین آنها به صورتی میباشد که قسمتی از بدنه زیر آب و قسمت دیگر روی آب قرار میگیرد.

سیستم هایی که به این شکل طراحی میگردند را میتوان با دقت بیشتری به عنوان شهرک های کوچک برای پناهجویانی که از گرمایش زمین فراری هستند به حساب آورد و این نشان دهنده این است که در دهه های آینده، یکسری راهکارهایی پیش پای بشر به منظور ادامه حیات در قلب گرمایش زمین بسیار حیرت انگیز قرار خواهد گرفت همچنین سه کوه و سه تفرّجگاه ساحلی، تالاب مصنوعی مرکزی این شهر را که در زیر آب میباشد احاطه میکنند و از طرف دیگر این تفریحگاه ها به عنوان محلی برای خرید و سرگرمی، باغ ها و بخشی از آن نیز برای پرورش آبزیانی که در زیر آب قرار دارند برای تامین مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

۵ دلیل دانشمندان برای ساخت شهر‌های دریایی

۱.حل مشکلات جمعیتی

در اینده با رشد روز افزون جمعیّت زمین برای سکونت افراد با مشکلاتی رو به رو خواهد بود که این عرصه را برای آیندگان تنگ خواهد کرد اما با توّجه به پروژه شهرهای دریایی تعدادی از جمعیّت روی این شهرها اسکان داده خواهند شد و بخاطر قرار داشتن در کنار چشم اندازهای طبیعی و دست ساز بشری مانند پارک های ترکیبی به زندگی خود ادامه خواهند داد.

۲.گرمای زمین

با توجه به گرم شدن کره زمین و نگرانی برای این فرایند بشر مجبور شد تا برای پیشگیری از این حوادث و پیامدهای احتمالی پیش بینی­های لازم را انجام دهد، به همین خاطر یکی از دلایل ساخت شهرهای شناور علاوه بر داشتن جاذبه گردشگری را میتوان دوری از گرمای زمین دانست.

۳. بالا آمدن سطح آب دریا‌ها و اقیانوس‌ها

گرم شدن کره زمین پیامدهای خطرناکی همچون آب شدن یخچال های قطبی را به دنبال خواهد داشت که موجب بالا آمدن آب سطح دریا و اقیانوس ها میشود و زمین را برای سکونت افراد غیر ممکن خواهد کرد.

۴. آلودگی اتمسفر

پروژه «لیلی پد» در واقع به عنوان راه کاری برای آینده و جایگاه مناسبی برای زندگی در زمین میباشد همچنین استفاده از این روش برای کاهش آلودگی ها و کمک به ثبات جوّی آب و هوایی بسیار حائز اهمیت است.

۵. آینده در انتظار زنبق آبی

پروژه لیل پد را میتوان به عنوان یکی از ده ها گزینه در زمینه ادامه حیات مورد بررسی قراد داد بصورتی که توّجه به این طرح مفهومی نظر بسیاری از دانشمندان و کارشناسان را به خود جلب کرده است و تحقیقات انجام شده نشان میدهد که نه در سال های آتی بلکه در آینده شاهد تحقّق این طرح ها که جایگزین نسل بعدی بشر خواهند بود باشیم که بدین منظور این شهرها نزدیک به ساحل و بصورت شناور در اطراف یک اقیانوس از خط استوا تا دریای شمالی امتداد خواهند داشت.

برچسب‌ها علمی

رویابینی خودآگاهانه؛ خوب یا بد؟

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در طول یک جلسه سخنرانی یا حتی سر کلاس درس، چشمانتان سنگین می‌شود و رفته رفته به خواب می‌روید، اما ذهن شما به شدت فعال است و خودآگاهتان تا حدودی به حرف سخنران توجه می‌کند اما چطور ممکن است هم خواب باشید و هم بیدار؟

نور آبی نمایشگر گوشی چگونه روی کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد؟

نور آبی صفحه نمایش گوشی می‌تواند موجب بهم ریختن چرخه خواب شود. از آن جایی که کم خوابی تاثیرات منفی جبران ناپذیری روی بدن می‌گذارد، باید به شدت از آن دوری کرد. کمبود خواب سبب تجزیه آهسته و پیوسته مغز می‌شود، در نتیجه تاثیر منفی نور آبی نمایشگر گوشی رو سلامت جسمانی ما، بسیار بیشتر از چیزی است که تصور می‌کنید!

ابر هوش مصنوعی چه خطراتی برای انسان دارد؟

استیون هاوکینگ با توجه به پیشرفت این تکنولوژی بشر، به مردم این هشدار را داد که با رشد فناوری هوش مصنوعی که برخی از دانشمندان آن را با عنوان (ASl)معرفی کرده اند که احتمال دارد آغازگر تهدید بزرگی برای تمدّن انسانی و در نهایت به چالش کشیدن انها باشد این محقّق دلایل زیادی را برای نگرانی از این تکنولوژی در کنفرانس خود در لیسبون پرتغال مطرح کرد.

رفع صدمات نخاعی با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی

به‌تازگی محققین و مهندسان دانشگاه مینه‌سوتا آمریکا، با کمک فناوری چاپ سه‌بعدی موفق به ابداع روش جدیدی برای درمان صدمات و آسیب‌های نخاعی شدند. در این روش محققین با تولید یک دستگاه چاپ سه‌بعدی جدید قادر خواهند بود تا افرادی که سال‌هاست از آسیب‌های نخاعی رنج می‌برند را درمان کرده و انجام امور را برای این بیماران سهولت بخشند.

افزودن دیدگاه جدید